Filtre Pres

Filtre pres ekipmanları arıtma tesislerinde çamur susuzlaştırma, endüstriyel filtrasyon uygulamlarda katı-sıvı ayrımı yapan mekanik makinelerdir.

İlk kullanılmaya başlandığı zamanlarda dolu-boş (frame&plate) tipi plakalar kullanılan filtre pres ekipmanı, chamber tip plakaların kullanılması ile yaygın bir kullanım alanına kavuşmuştur. Atıksu arıtma tesislerinin arıtma çamurlarında da bu chamber tip yüksek basınca daha dayanıklı plakalar kullanılır. Özellikle mermer sektörü su kazanımı ve geri dönüşümü uygulamalarında temel makine olarak işlev görürler.

Susuzlaştırılacak arıtma çamuru yüksek basınçlı monopomp veya hava diyaframlı pompalar ile filtre prese pompalanmalıdır. Filtre pres ekipmanına çamur pompalanan hat üzerine veya yoğunlaştırma tankı içine katyonik polielektrolit ilavesi ile daha yüksek oranda bir kuruluk sağlanır.

Çalışması prensibi, temel olarak çamur yoğunlaştırma veya çamur çökeltme tanklarından alınan akışkan katı-sıvı karışımının yüksek basınçlı pompalar vasıtası ile çamur keki oluşturulmasıdır. Filtrasyon süresi boyunca statik elek veya karıştırıcı tanklar vasıtası ile polimer ilavesi daha yüksek oranda susuzlaştırma verimi sağlar. Akım hattı üzerine monte edilecek basınç şalterleri veya sıvı seviye ölçüm cihazları ile filtrasyon prosesi kontrol altında tutulur. Katı çamur keki boşaltım sürecinde manuel veya otomatik yöntemler kullanılabilir.

Beltpres ve santrifüj dekatörden farklı olarak sürekli çalışma olanağına sahip değildir. Fakat elektriksel otomasyon ekipmanları ile insan gücü gerektirmeden sistem kontrol edilebilir. Boşaltım anında ekipman için özel tasarlanmış el arabalarına, bant konveyor sistemlerine veya yüksek şase vasıtası ile kamyon şaselerine filtrat deşarjı sağlanabilir.

Üretimini yaptığımız filtre presler manuel, yarı-otomatik ve tam otomatik olarak üretilebilinmektedir.

Filtre Pres Çeşitleri

Manuel, Yarı Otomatik, Yarı Otomatik Basınç Kontrollü, Tam Otomatik Silkelemeli, Tam Otomatik Plaka Taşımalı, Tam Otomatik Plaka Taşıma ve Yıkama özellikli filtre pres çeşitleri bulunmaktadır.

Filtre Pres

Plaka Özellikleri

Polipropilen hammaddeden üretilen Chamber tip, Dolu-Boş Tip veya Chamber + Membran tip plakalar 85 C sıcaklığa kadar kullanılabilir. Daha yüksek sıcaklıklarda metal döküm plakalar tercih edilmelidir.

Filtre Bezleri

Polipropilen, polyester ve pamuklu filtre bezleri birçok farklı özellikte üretilmektedir. En uygun bez seçimi için test preslerinde süzme işlemi yapılması en doğru seçenektir.

Kimyasal ürün saflaştırma ve yağ süzme proseslerinde filtre bezleri üzerinde filtre kağıdı kullanılarak yüksek oranda saflaştırma sağlanır.

Filtre Pres Pompası Çeşitleri

Filtre pres'e pompalanacak çamur çeşidine ve proses özelliğine göre; Monopomp, hava diyaframlı pompa, pistonlu, dişli pompa, yüksek basınçlı santrifüj veya mekanik diyaframlı pompa seçilebilir.

Uygulama Alanları

- Atıksu arıtma tesisleri
- İçme suyu arıtma tesisleri
- İlaç, kimya ve kozmetik sektörü
- Mermer, granit, doğal taş atıksu geri kazanımı
- Taş ve kum ocakları, Agrega üretimi
- Gıda sanayi (Şurup, şarap, bira... vb.)
- Galvaniz sektörü, çinko fosfat banyoları
- Elektro statik toz boyama, çapak alma
- Yağ süzme (mineral ve yemeklik yağlar)
- Maden sektörü (Kömür, koalen, altın ve bakır madenleri)
- Geri dönüşüm tesisleri

Filtre Pres
Tüm hakları saklıdır©2012-2024 AYKOSAN Mühendislik Arıtma İnş. Mak. Kim San. ve Tic. Ltd. Şti.
Telefon: +90 212 222 0 451 - Faks: +90 212 222 0 452 - E-Mail: info@aykosan.com.tr

Facebook Twitter Linkedin Youtube Atıksu Arıtma Videolar